Answer:
b. 360
Explanation:
If they are getting 180 packages and each case has 12 packages then you would need to do 180/12 to get the amount of cases they are buying aka 15 cases. 2 packages cost $48 so 1 package would cost $28. Then you would do $28 times 15cases and get $360
In more # and less words
180/12=15 getting 15 cases
48/2=24 cost of 1 case
15(24)=320 The total amount
I hope this helped!