3.7k views
1 vote
What is the efficiency of a machine if your work on the machine is 1200 j and the machines output work is 300 j?

User Schenz
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The efficiency of the machine is 25%.

Explanation:

Efficiency is defined as the ratio of work done to the total energy supplied. Here, we know that the energy obtained or work done by a machine is 300J and the energy supplied to the machine is 1200J

We know that,
\text { Efficiency }=\frac{\text { work done }}{\text { energy supplied }}=(300)/(1200)=0.25(\%)=0.25 * 100=25 \%

Hence efficiency of the machine is 25%.

User Eddy Borja
by
7.6k points
2 votes

Answer:

The efificiency is 0,25 of the machine (25%). See the explanation below

Step-by-step explanation:

We calculate the efficiency with this formula:

Efficiency = energy obtained/energy supplied= 300 Joule/1200 Joule

Efficiency= 0,25

Efficiency(%) = 0,25 x100 = 25%

User Jesher
by
8.1k points