75.6k views
5 votes
Mrs.Willy bought 3 1/2 pounds of ground turkey and 2 1/2 pounds of white fish the white fish is $4.60 per pound cheaper than the ground turkey if she paid a total of 51.59 what is the price per pound she paid for the ground turkey and the price per pound for the white fish

2 Answers

6 votes

Answer:

The guy above me is wrong I had this as a homework question and its actually x=10.50

Explanation:

User Pixeline
by
5.5k points
5 votes

Answer:

the price per pound she paid for the ground turkey = $10.515

the price per pound for the white fish

= $5.915

Explanation:

Let x = cost of one pound of ground turkey.

Let y = cost of one pound of white

fish

Mrs.Willy bought 3 1/2 (7/2) pounds of ground turkey and 2 1/2(5/2) pounds of white fish and she paid a total of $51.59. This means

7x/2 + 5y/2= 51.59 - - - - - - -1

the white fish is $4.60 per pound cheaper than the ground turkey. This means

y = x - 4.60

To find the price per pound she paid for the ground turkey and the price per pound for the white fish,

substitute y= x - 4.60 in equation 1

7x/2 + 5y/2= 51.59

3.5x +2.5y = 51.59

3.5x + 2.5(x-4.6) = 51.59

3.5x + 2.5x - 11.5= 51.59

6x = 51.59+11.5= 63.09

x = 63.09/6 = $10.515

Substituting x = 10.515 in equation y = x - 4.60,

y = 10.515-4.60

= $5.915

User Chasidishe
by
4.6k points