218k views
3 votes
Until a train is a safe distance from the station, it must travel at 5 m/s. Once the train is on open track, it can speed up

to 45 m/s. If it takes a train 8 seconds to reach 45 m/s, what is the acceleration of the train?
m/s4

User The Myth
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The acceleration of the train is 5 m/s².

Step-by-step explanation:

Acceleration is the change in velocity over a given time interval.

Therefore, acceleration is given as:


a=(v_(f)-v_(i))/(\Delta t)

Where,
v_(i)\textrm{ and }v_(f) are initial and final velocities and
\Delta t is the time interval.

Here,
v_(i)=5\textrm{ m/s},v_(f)=45\textrm{ m/s},\Delta t=8\textrm{ s}

This gives,


a=(45-5)/(8)=(40)/(8)=5\textrm{ }m/s^(2)

Therefore, the acceleration of the train is 5 m/s².