171k views
0 votes
The area of a square pond is 5625 m² and a 2m wide path is made around the pond. (I) Find the area of the path (ii). Calculate the number of tile each of 40cm × 20cm required to pave the path. (iii). If the cost of a tile is Rs 35, find the cost of paving the path.​

1 Answer

5 votes

Answer:

(I)616(II)77(III)2695

Explanation:

The length and width would be 75

The area of the path would = 4(75*2)+4(4)

The area of the path would be 616 m

The area of the path in cm would be 61,600cm

The area of each tile would be 800.

61,600/800=77

77*35= 2695

User Dima Korobskiy
by
6.9k points