14.8k views
5 votes
Find the total cost of a $20
lunch with an 18% tip.

User Beezz
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$23.6

Explanation:

The lunch normally costs $20

But you give a 18% TIP on top of that

Certainly, it will cost more. Lets find out how much exactly.

First, we need to find 18% of 20 and then ADD it to 20 to find FINAL LUNCH COST.

To convert percentage to decimal, we divide by hundred. After that we multiply with 20 to get 18% of 20. Process shown belowL

18% = 18/100 = 0.18

Then,

0.18 * 20 = $3.6

Adding to $20, we get total cost:

20 + 3.6 = 23.6 dollars

Total Cost = $23.6

User Lytze
by
7.1k points