Answer:
Brand A = $0.19 per pencil
Brand B = $0.18 per pencil
Better Buy = Brand B (costs less)
Explanation:
To find unit price for each, we divide the total with the number of pencils.
So, Brand A:
5.29/28 = $0.19 per pencil
And, Brand B:
8.47/48 = $0.18 per pencil
As we can see, Brand B pencils are around 1 cent less per pencil than Brand A pencils. So, we can say Brand B are a Better Buy.