165k views
4 votes
Theresa pays for $9.56 for 4 pounds of tomatoes.what is the cost of 1 pound of tomatoes?

User SpoonNZ
by
5.5k points

2 Answers

4 votes
$2.39

To find the unit rate of anything, you divide the numerator by the denominator.

9.56/4=2.39
User Carolynne
by
5.5k points
5 votes

Answer:

it costs $2.39 for 1 pound of tomatoes

User Mathee
by
5.2k points