31.5k views
1 vote
How do you solve a unite rate

2 Answers

5 votes

Answer:

Depending on whether you are solving a unit rate from a graph or without a graph, you can the unit rate by dividing the y coordinates by the x coordinates. If you are looking for a simpler answer, then you simply divide whatever independant value by its dependent counterpart. For example, if you are looking for the price per object, then you would divide the price by the object! Lets say for a bundle of 10 toilet rolls it costs $11.55. You would divide 11.55/10 and get a unit price of $1.15 cents rounded to the hundredth decimal. I hope this helps! :)

User Albarji
by
5.1k points
7 votes

Answer:

To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate.

Explanation:

As an example, in this case, divide the numerator and denominator of 70/5 by 5, to get 14/1, or 14 students per class, which is the unit rate.

User Vedosity
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.