Answer:
V = 11.11 m/s
Step-by-step explanation:
From the graph,
The time corresponds to the distance 5 Km is, t₁ = 15 min
The time corresponds to the distance 15 Km is, t₂ = 30 min
The distance traveled by the automobile is, d = 15 Km - 5 Km
= 10 Km
= 10000 m
The period of travel is given by the time interval t = t₂ - t₁
= 30 - 15
= 15 min
= 900 s
The average velocity of the automobile is,
V = d / t
= 10000 / 900
= 11.11 m/s
Hence, the average velocity of the automobile is, v = 11.11 m/s