205k views
2 votes
Greg purchases 1/2 dozens cupcakes for 5.88. Explain how you can determine the unit cost of the cupcakes.

1 Answer

2 votes

Answer: $0.98

Explanation:

1/2 dozen is equal to 6 cupcakes

Divide 5.88 by 6 to get 0.98

This is the price for 1 cupcake, which is also the unit price.

User Joseph McCombs
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.