199k views
3 votes
How many molecules are in 1 mol of sucrose (C12H22O11)?

1 Answer

5 votes

Answer:

6.022 × 10²³ molecules of sucrose

Step-by-step explanation:

The given problem will solve by using Avogadro number.

It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.

The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.

For example,

18 g of water = 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules of water

1.008 g of hydrogen = 1 mole = 6.022 × 10²³ atoms of hydrogen

For one mole sucrose:

342.3 g of sucrose = 1 mole of sucrose = 6.022 × 10²³ molecules of sucrose

User Chrislatimer
by
6.3k points