4) Terry's dog is racing down the lane in the part toward the east. The dog travels 36 meters in 18 seconds before it stops running.
36 meters in 18 seconds = 36/18 = 2 meters per second
The velocity of the dog is: 2 m/s
Answer:
A. 2 m/s
Step-by-step explanation:
velocity = distance/time
velocity = 36 m / 18 s = 2 m/s
7.6m questions
10.2m answers