Answer:
Devon is a single man with a taxable income of $90,000 per year. Based on the tax table, he falls into the taxable bracket of $83,50 to $16,700, with a tax rate of 10%. To fall into a lower tax bracket, he would need to reduce his taxable income by the difference between the two brackets, which is $83,500 - $16,700 = $66,800. To reduce his taxable income by this amount, he would need to contribute $66,800/$90,000 = 0.742 or 74.2% of his salary to his employer's 401(k) plan. This means he would need to contribute $90,000 * 0.742 = $66,780 to his 401(k).