14.5k views
2 votes
A Prodigiks laptop is sold for

$
1,189
at a reduction of
18
%
on its recommended retail price. What was the computer's original (recommended retail) price? Round your answer to the nearest dollar.

User Jamol
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The original price of laptop = $1450

Explanation:

Given as ,

The selling price of laptop = $1189

The reduction percentage = 18%

Let the original price of laptop = x

SO, x - 18% of x = $1189

Or,
((100x - 18x))/(100) = $1189

Or, 82x =$ 1189 × 100

So, x =
((118900))/(82)

So, x = $1450

Hence The original price of laptop is $1450 Answer

User Elizabeth Turner
by
7.0k points