26.8k views
0 votes
A computer monitor uses 200 w of power.how much energy does it use in 10 seconds

A computer monitor uses 200 w of power.how much energy does it use in 10 seconds-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

option C = 2000 j

Step-by-step explanation:

Given data:

power of monitor = 200 watts

Time = 10 sec

Energy used by monitor = ?

Formula:

To find the energy means we have to determine the work done in joule in 10 sec.

Power = work /time

work done = power × time

W = 200 × 10

W = 2000 J

User Jparaya
by
6.9k points