Answer:
Net income for 2010 using direct costing is $114,000.
Step-by-step explanation:
The selling price is $20.
10,000 units of product were sold.
The sales revenue
=

= $200,000
Total variable manufacturing cost
=

=

= $48,000
Fixed manufacturing costs are $24,000.
Total variable administrative cost
=

=

= $20,000
Fixed selling and administrative costs are $6,000.
Ending stock
=

=

=

= $12,000
Net income
= Total revenue - (Manufacturing costs - ending stock) - Administrative costs
= $200,000 - ($48,000 + $24,000) - $12,000) - ($20,000 + $6,000)
= $200,000 - $60,000 - $26,000
= $114,000