108k views
3 votes
Experiencing a constant horizontal 1.10 m/s wind, a hot-air balloon ascends from the launch site at a constant vertical speed of 2.70 m/s. At a height of 202 m, the balloonist maintains constant altitude for 10.3 s before releasing a small sandbag. How far from the launch site does the sandbag land?

User Squirrel
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

d=101 m

Step-by-step explanation:

The time taken to reach the 202m is given by:


t=(h)/(v)\\t=(202m)/(2.70m/s)\\\\t=\74.8s

the problem states that the balloonist maintain that altitude for 10.3 seconds more, so:


t=74.8s+10.3s=85.1s

if the bag falls straight down:


d=v*t\\d=1.1m/s*85.1s\\d=93.6m

if the bag is affected by the velocity of the wind we need to calculate the time that the bag takes to reach the ground.


t=\sqrt{2(202m)/(9.8m/s^2)}\\t=6.4s

the total time would be:


t_t=85.1+6.4\\t_t=91.5s


d=v*t_t\\d=1.1m/s*91.5s\\d=101m

User Zeid Selimovic
by
7.2k points