186k views
24 votes
You bought 8 bags of dog food and 2 boxes of dog treats for a total of $135. Your friend bought 6 bags of dog food and 4 boxes of dog treats for a total of $110. Each bag of dog food costs the same amount. Each box of dog treats costs the same amount. Write a system of equations, then find the cost of one bag of dog food.

User Tbc
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

8f + 2t = $135 - - (1)

6f + 4t = $110 - - (2)

$16

Explanation:

Given that:

f = dog food

t = dog treat

8f + 2t = $135 - - (1)

6f + 4t = $110 - - (2)

From (1)

4f + t = 67.5

t = 67.5 - 4f

Put t = 67.5 - 4f in (2)

6f + 4(67.5 - 4f)= 110

6f + 270 - 16f = 110

-10f = 110 - 270

-10f = - 160

f = 16

One bag of dog food = $16

User Ben Laan
by
7.8k points