54.1k views
5 votes
A street light is on top of a 9 foot pole. Joe, who is 3 feet tall, walks away from the pole at a rate of 4 feet per second. At what speed is the tip of Joe’s shadow moving from the base of the pole when he is 10 feet from the pole?

1 Answer

6 votes

Answer:2 ft/s

Step-by-step explanation:

Given

Length of Pole is 9 ft

Length of Joe is 3 ft

Joe walks away from Pole at the rate 4 ft/s

Let Joe is x m away from Pole so its shadow length is x'

From Similar triangle concept


(x')/(x+x')=(3)/(9)

3x'=x+x'

x=2x'

and it is given
\frac{\mathrm{d} x}{\mathrm{d} t}=4 ft/s

Differentiating


\frac{\mathrm{d} x}{\mathrm{d} t}=2\frac{\mathrm{d} x'}{\mathrm{d} t}


4=2* \frac{\mathrm{d} x'}{\mathrm{d} t}


\frac{\mathrm{d} x'}{\mathrm{d} t}=2 ft/s

User Jake Chasan
by
7.1k points