Answer:
0.857 atm
Step-by-step explanation:
The nitrogen stops owing when it fulfills both of the tanks (the gas molecules intend to fulfill all the space they are). So the tanks will have the same pressure, and the final volume will be the volume of the two tanks.
For Boyle's law:
P1*V1 = P2*V2
Where P1 is the initial pressure (3.00 atm), V1 is the initial volume(2.00 L), P2 is the final pressure, and V2 is the final volume (2.00 + 5.00 = 7.00 L).
3.00*2.00 = P2*7.00
7.00P2 = 6.00
P2 = 0.857 atm