137k views
3 votes
Ted bought four bunches of fennel for $9. How many bunches of fennel can deshawn buy if he had $18

2 Answers

4 votes

Answer:

8

Explanation:

because 4 for $9 times

4 times 2 = 8

$9 times 2 = $18

User Jspacek
by
6.0k points
2 votes

Answer:

8 bunches

Explanation:

if 4 bunches are $9

18/9 = 2 *4 =8

User Aestrro
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.