20.1k views
5 votes
EMERGENCY!

6 erasers cost $6.60

Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

EMERGENCY! 6 erasers cost $6.60 Which equation would help determine the cost of 3 erasers-example-1

2 Answers

3 votes
1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30
User Matti Virkkunen
by
6.4k points
1 vote

Answer:

D

Explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

User Kheldar
by
5.7k points