50.7k views
5 votes
I know that this is a lot to ask for but I am really struggling with these and my teacher is sub-par, feel free to assist with as many or as few as you want, I really appreciate​ it.

A cyclist accelerates down a hill from rest at 1.5 m/s2. Assuming the acceleration is uniform, how long is required to reach a velocity of 6 m/s?

A cannon ball is thrown straight down from a tower with an initial velocity of 50 m/s. After 2.0 s, what is its final velocity?

What height will be reached by an arrow shot straight up at an initial velocity of 15 m/s? (Ignore air resistance.)

A cyclist, riding at a constant speed of 5.0 m/s, sees a flash of lightning. Wanting to get home quickly, she accelerates at 1.0 m/s2 for 4.0 s and then rides at a constant speed for 30.0 s. If she then takes a further 12.0 to slow down uniformly to rest, the total distance traveled after seeing the lightning flash is…?

1 Answer

4 votes

Answer:

The answers are below

Step-by-step explanation:

1.-

Data

vo = 0 m/s

t = ?

vf = 6 m/s

a = 1.5 m/s²

t = vf/ a

t = 6 / 1.5

t = 4 s

2.-

Data

vo = 50 m/s

t = 2 s

vf = ?

g = 9.81 m/s2

vf = vo +´gt

vf = 50 + (9.81)(2)

vf = 50 + 19.62

vf = 69.62 m/s

3.-

Data

height = ?

vo = 15 m/s

g = 9.81 m/s

vf = 0 m/s

h = vo² / 2g

h = 15² / (2 x 9.81)

h = 225 / 19.62

h = 11.46 m

User Grepsedawk
by
7.4k points