163k views
3 votes
Two teams of nine members each engage in a tug of war. Each of the first team’s members has an average mass of 65 kg and exerts an average force of 1354 N horizontally, on the ground. Each of the second team’s members has an average mass of 71 kg and exerts an average force of 1364 N horizontally, on the ground. What is the magnitude of the acceleration of the two teams?

User Cvibha
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

.team 1 a = 20.8 m/s² team 2 a = 19.2 m/s²

Step-by-step explanation:

Let's use Newton's second law to calculate the acceleration of the two groups

F = ma

a = F / M

Group 1

a = 9 1354/9 65

a = 20.8 m / s²

Group 2

a = 9 1364/9 71

a = 19.2 m / s²

If the two groups pull against each other, group 1 should win, by creating a greater acceleration.

Δa = 20.8 -19.2

Δa = 1.6 m / s²

User Lxcky
by
6.8k points