154k views
0 votes
The Tolar Corporation has 500 obsolete desk calculators that are carried in inventory at a total cost of $720,000. If these calculators are upgraded at a total cost of $210,000, they can be sold for a total of $270,000. As an alternative, the calculators can be sold in their present condition for $50,000. Assume that Tolar decides to upgrade the calculators. At what selling price per unit would the company be as well off as if it just sold the calculators in their present condition?

2 Answers

3 votes

Final answer:

To break even between upgrading the calculators and selling them in their present condition, the selling price per unit of the upgraded calculators should be $540.

Step-by-step explanation:

To determine the selling price per unit at which the company would break even between upgrading the calculators and selling them in their present condition, we need to compare the total costs and total revenues in both scenarios.

If the calculators are upgraded, the total cost would be the cost of upgrading ($210,000) plus the cost of inventory ($720,000), which is $930,000. The total revenue would be the selling price of the upgraded calculators ($270,000).

On the other hand, if the calculators are sold in their present condition, the total cost would be the cost of inventory ($720,000). The total revenue would be the selling price of the calculators in their present condition ($50,000).

Let's set up an equation to find the selling price per unit at which the company would break even:

(Selling price per unit) * (number of calculators) = Total revenue

For the upgraded calculators:

Selling price per unit * 500 = $270,000

Solving for selling price per unit:

Selling price per unit = $270,000 / 500 = $540

Therefore, the company would be as well off as if it just sold the calculators in their present condition if the selling price per unit of the upgraded calculators is $540.

User Goldberg
by
5.2k points
4 votes

Answer:

Price= $520 per unit

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

The Tolar Corporation has 500 obsolete desk calculators.

If these calculators are upgraded at a total cost of $210,000, they can be sold for a total of $270,000.

As an alternative, the calculators can be sold in their present condition for $50,000.

Upgrade cost= 210,000

Profit= 50,000

Total revenue= 260,000

Price= 260,000/500= $520 per unit

User Mhb
by
4.8k points