107k views
0 votes
Ann, Bob, Carol, and Denis own a candy store. After a large argument, they decide to dissolve their partnership using the sealed bid method. Ann bids $320,000 for the store, Bob bids $440,000 for it, Carol bids $240,000 for it, and Denis bids $400,000 for it. What is Ann's fair share? $ What is Bob's fair share? $ What is Carol's fair share? $ What is Denis's fair share? $ Since Bob has the highest bid, he receives the business. After the initial allocation there is a surplus of how much? $ In the final settlement, how much money does Ann receive?

1 Answer

0 votes

Answer:

(a) $80,000; $110,000; $60,000; $100,000

(b) $90,000

(c) $102,500

Step-by-step explanation:

(a)

Fair share is calculated from each player's bid divided by the total number of players.

Ann's fair share = $320,000/4

= $80,000

Bob's fair share = $440,000/4

= $110,000

Carol's fair share = $240,000/4

= $60,000

Denis's fair share = $400,000/4

= $100,000

(b) Since Bob has the highest bid, he receives the business.

Payments:

Ann = $80,000 paid by estate

Bob = $440,000 - $110,000

= $330,000 owes estate

Carol = $60,000 paid by estate

Denis = $100,000 paid by estate

Therefore,

Surplus = $330,000 - ($80,000 + $60,000 + $100,000)

= $90,000

Split it equally among the four players:

So, each one receives = $90,000/4

= $22,500

(c) In final settlement Ann receive = $80,000 + $22,500

= $102,500

User Unjuken
by
5.2k points