Answer:
26 m/s
69 m
Step-by-step explanation:
Given:
v₀ = 20 m/s
a = 2 m/s²
t = 3 s
Find: v and Δx
v = at + v₀
v = (2 m/s²) (3 s) + 20 m/s
v = 26 m/s
Δx = v₀ t + ½ at²
Δx = (20 m/s) (3 s) + ½ (2 m/s²) (3 s)²
Δx = 69 m
7.8m questions
10.5m answers