Answer:
The answer is: Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.
Step-by-step explanation:
We must first calculate the materials costs for both companies:
- Duncan's total costs was $457,250 minus conversion costs of $279,000 equals total materials costs of $178,250.
- Davis's total costs was $721,056 minus conversion costs of $381,408 equals total materials costs of $339,648 .
Now we calculate the materials costs per unit produced:
- Duncan's total materials costs $178,250 divided by 38,750 units equals $4.60 per unit.
- Davis's total materials costs $339,648 divided by 55,680 units equals $6.10 per unit.
So Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.
.