187k views
3 votes
Last month, Duncan Incorporated’s Assembly Division had total manufacturing costs of $457,250, total conversion costs of $279,000, and 38,750 equivalent units for both materials costs and conversion costs. During the same period, Davis Manufacturing’s Assembly Division had total manufacturing costs of $721,056, total conversion costs of $381,408, and 55,680 equivalent units for both materials costs and conversion costs. Based on these figures, Duncan’s materials cost per unit was ________ than Davis’

1 Answer

6 votes

Answer:

The answer is: Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.

Step-by-step explanation:

We must first calculate the materials costs for both companies:

  • Duncan's total costs was $457,250 minus conversion costs of $279,000 equals total materials costs of $178,250.
  • Davis's total costs was $721,056 minus conversion costs of $381,408 equals total materials costs of $339,648 .

Now we calculate the materials costs per unit produced:

  • Duncan's total materials costs $178,250 divided by 38,750 units equals $4.60 per unit.
  • Davis's total materials costs $339,648 divided by 55,680 units equals $6.10 per unit.

So Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.

.

User Linto P D
by
4.9k points