Answer:
E) None of these answer choices is correct.
Step-by-step explanation:
Overhead bases on labor hours:
250 units / 25 per batch: 10 batch
total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000
20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour
1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit
4 labor hours x $ 20 = $ 80
Overhead based on activity:
Setup cost: 2,000
units per batch: 25
$ 2,000 / 25 units = $ 80