Answer:
Power = 20.11 HP
Step-by-step explanation:
given data
mass m = 100 kg
speed v1 = 10 m/s
speed v2 = 80 m/s
time t = 20 s
to find out
Calculate the power of the car
solution
change in kinetic energy is express as
change in KE = 0.5 ×m×v² = work done
change in KE = 0.5 ×100× (80² - 10²)
change in KE = 315000 J
and
we know power =

power =

power = 15750 W
so now for power in HP we divide the power 746 so we get
power =

power = 21.11 HP
so nearest value is 20.11 HP
so correct option is 20.11 HP