80.0k views
5 votes
roller coaster has a mass of 425 kg. It sits at the top of a hill with height of 66 m. How fast is it going when it reaches the bottom?

1 Answer

7 votes

Answer:

36 m/s

Step-by-step explanation:

Gravitational potential energy at top = kinetic energy at bottom

mgh = 1/2 mv²

v = √(2gh)

Given h = 66 m:

v = √(2 × 9.8 m/s² × 66 m)

v = 36.0 m/s

Rounded to two significant figures, the roller coaster reaches a speed of 36 m/s.

User Positron
by
6.6k points