Answer:
H=1020.12m
Step-by-step explanation:
From a balance of energy:
where H is the height it reached, d is the distance it traveled along the ramp and Ff = μk*N.
The relation between H and d is given by:
H = d*sin(30) Replace this into our previous equation:

From a sum of forces:
N -mg*cos(30) = 0 => N = mg*cos(30) Replacing this:
Now we can solve for d:
d = 2040.23m
Thus H = 1020.12m