72.7k views
5 votes
Sue and Jenny kick a soccer ball at exactly the same time. Sue’s foot exerts a force of 49.9 N to the north. Jenny’s foot exerts a force of 113 N to the east. a) What is the magnitude of the resultant force on the ball? Answer in units of N. 010 (part 2 of 2) 10.0 points

User Soosh
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Resultant force will be 123.57 N

Step-by-step explanation:

We have given that force in north direction
F_N=49.9N and force in east direction
F_E=113N which is clearly shown in bellow figure

We have to find the resultant force

Resultant force is given by
F_R=√(F_N^2+F_E^2)=√(49.9^2+113^2)=123.527N

So the resultant force will be 123.527 N

Sue and Jenny kick a soccer ball at exactly the same time. Sue’s foot exerts a force-example-1
User Noah Sparks
by
7.4k points