Answer:
let x equal the pounds of blueberries.
let y = the pounds of strawberries.
blueberries cost 4 dollars a pound.
strawberries cost 3 dollars a pound.
total cost has to be less than 21 dollars.
equation for that is:
4x + 3y <= 21
you need at least 3 pounds of fruit to make muffins.
equation for that is:
x + y >= 3
is it possible to buy 4 pounds of blueberries and 1 pound of strawberries in this scenario?
4 pounds of blueberries costs 4 * 4 = 16 dollars.
1 pound of strawberries costs 3 * 1 = 3 dollars.
total cost is 19 dollars which is less than the maximum amount of money than can be spent.
5 pounds of fruit is greater than the minimum amount of fruit required.
answer is yes.
all the requirements are met.
pounds of fruit need to be greater than 3.
dollars of cost need to be less than 21.
Explanation:
You can spend at most $21 on fruit. Blueberries cost $4 per pound and strawberries cost $3 per pound. You need at least 3 pounds to make muffins.
a. Define the variables.
b. Write a system of linear inequalities that represents this situation.
c. Graph the system of linear inequalities.
d. Is it possible to buy 4 pounds of blueberries and 1 pound of strawberries in this situation? Justify your answer.