Answer:
The answer is: B) $76.46
Step-by-step explanation:
Conversion costs are those incurred when turning raw materials into finished products. To get the conversion cost of a product you must add direct labor and manufacturing costs, we can use the following formula:
Conversion Costs = Direct Labor + Manufacturing Overheads
Conversion Costs = $63,000 + $94,500 = $157,500
Then we divide the total conversion costs by the total amount of units manufactures:
Conversion cost per unit = $157,000 / 2,060 units = $76.46 per unit