Answer:
A. The earnings per share is $1.09 per share
The Dividends per share is $0.13 per share
The book value per share is $11.04 per share
B. The market-to-book ratio is 2.71 times
The price-earnings ratio is 27.43 times
C. The price-sales ratio is 1.81 times
Step-by-step explanation:
(A) Earning per share = (Net income) ÷ (Number of shares)
where,
Net income = Retained earnings + dividend paid
= $634,000 + $85,000
= $719,000
And, the number of shares are 660,000 shares
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= ($719,000) ÷ (660,000 shares)
= $1.09 per share
Dividend per share = (Total dividend) ÷ (number of shares)
= ($85,000) ÷ (660,000 shares)
= $0.13 per share
Book value per share = (Total equity) ÷ (number of shares)
= $7,290,000 ÷ (660,000 shares)
= $11.04 per share
(B) Market to book ratio = (Market price per share) ÷ (book value per share)
= $29.90 ÷ $11.04
= 2.71 times
Price-earnings ratio = (Market price per share) ÷ (Earning per share)
= $29.90 ÷ $1.09
= 27.43 times
(C) Price sales ratio = (Market price per share) ÷ (Total sales per share)
where,
Total sales per share = (total sales) ÷ (Number of shares)
= (10,590,000) ÷ (660,000 shares)
= $16.04 per share
So, the price sales ratio = $29.90 ÷ $16.04
= 1.81 times