124k views
4 votes
The concentration of N2 in blood at 37 °C (body temperature) and atmospheric pressure (partial pressure of N2 = 0.80 atm) is 0.00056 mol/L. A deep-sea diver breathes compressed air with the partial pressure of N2 equal to 4.0 atm. Assume that the total volume of blood in the body is 5.0 L. Calculate the mass and volume (at 37°C and atmospheric pressure (p(N2) = 0.80 atm) of N2 gas released as a diver surfaces.

User Ralphje
by
5.3k points

2 Answers

6 votes

Final answer:

To calculate the mass and volume of N₂ gas released as a diver surfaces, we can use the ideal gas law equation. Given the initial conditions and the partial pressure of N₂, we can calculate the final pressure. Using this final pressure, we can find the final number of moles of N₂ and then calculate the mass of the released gas. However, in this scenario, there is no N₂ gas released, resulting in a mass of 0 g and a volume of 0 L.

Step-by-step explanation:

To calculate the mass and volume of N₂ gas released by a diver as they surface, we need to use the ideal gas law equation:

PV = nRT

Where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, R is the ideal gas constant, and T is the temperature.

Given the initial conditions:

P(initial) = 4.0 atm

V = 5.0 L

n(initial) = 0.00056 mol/L * 5.0 L = 0.0028 mol

T = 37 °C + 273.15 = 310.15 K

We can rearrange the ideal gas law equation to solve for n:

n(final) = (P(final) * V) / (R * T)

Where P(final) is the final pressure when the diver surfaces.

Now, we can calculate the final pressure using the given partial pressure of N₂ at atmospheric pressure:

P(final) = P(N2) * P(atm)

Plugging in the values:

P(final) = 0.80 atm * 4.0 atm = 3.20 atm

Finally, we can calculate the final number of moles of N₂ :

n(final) = (3.20 atm * 5.0 L) / (0.0821 L·atm/mol·K * 310.15 K) ≈ 0.062 mol

The mass of the N₂ gas released is calculated as the difference between the initial and final number of moles:

Mass = (n(initial) - n(final)) * molar mass of N₂

Substituting the values:

Mass = (0.0028 mol - 0.062 mol) * 28.0134 g/mol ≈ -1.664 g

Since the mass cannot be negative, we can conclude that there was no N₂ gas released as the diver surfaced. Therefore, the volume of N₂ gas released is 0 L.

User CMVR
by
5.3k points
4 votes

Answer:

volume = 0.285 L

Step-by-step explanation:

Henry constant is given as


Henry constant  =  (C)/(P)

Where C is concentration

P is atmospheric pressure


Henry\ constant = (0.00056)/(0.80) = 0.0007 M/atm

when atmospheric pressure 4 atm


solubility = K_H* P


= 0.0007 * 4 = 0.0028 M

In 5 litere blood , moles of N_2
= Molarity * volume


= 0.0028 * 5 = 0.014

At surface moles
= 0.0056 * 5 = 0.0028

Moles of N_2 release = 0.014 - 0.0028 = 0.0112

Mass of
N_2 = 0.0112 * 28 = 0.314 g

T = 37 + 273 = 310 K


VOLUME = (nRT)/(P)


= (0.0112* 0.0821* 310)/(1)

volume = 0.285 L

User Jason Mock
by
5.1k points