159k views
4 votes
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?

User Tony Isaac
by
4.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

5.05$

Explanation:

9 kilogram bag costs $45.45

therefore, 1 kg bag will cost 45.45/9 = 5.05$

User Vijikumar
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.