160k views
2 votes
A 36-oz box of cereal
costs $5.04. What is the
cost per ounce?

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.14 / oz

Explanation:

$5.04 / 36 oz = $0.14 / oz

User Ldot
by
5.1k points
2 votes

Answer:

0.14

Explanation:

User Greg Rozmarynowycz
by
5.8k points