Answer:18.55 s
Step-by-step explanation:
Given
Police car velocity

speeder velocity

After 2.5 s Police car steps on accelerator to produce an acceleration of

In 5 sec speeder has traveled an additional distance of
=(38.889-22.22)2.5
=41.67 m
Therefore Police needs to travel a distance of 41.67 + distance traveled by speeder in next t sec
Distance traveled by speeder is s
---1
By police car
---2
Subtract 1 from 2


t=16.05 s
Thus a total of 2.5+16.054=18.55 s