173k views
5 votes
An object propelled upwards with an acceleration of 2.0 m / s ^ 2 is launched from rest. After 6 seconds the fuel runs out. Determine the speed at this time and the maximum height at which it reaches.

User SoundStage
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:43.34 m

Step-by-step explanation:

Given

acceleration(a)
=2 m/s^2

Initial Velocity(u)=0 m/s

After 6 s fuel runs out

Velocity after 6 s

v=u+at


v=0+2* 6=12 m/s

After this object will start moving under gravity

height reached in first 6 s


s=ut+(at^2)/(2)


s=0+(2* 6^2)/(2)

s=36 m

After fuel run out distance traveled in upward direction is


v^2-u^2=2as_0

here v=0

u=12 m/s


a=9.8 m/s^2


0-12^2=2(-9.8)(s)


s_0=(144)/(2* 9.8)=7.34 m


s+s_0=36+7.34=43.34 m

User GTS
by
7.3k points