181k views
5 votes
For the reaction C2H4(g) + H2O(g) --> CH3CH2OH(g)

H° = -45.6 kJ and S° = -125.7 J/K

The equilibrium constant for this reaction at 262.0 K is

1 Answer

6 votes

Answer : The value of equilibrium constant for this reaction at 262.0 K is
3.35* 10^(2)

Explanation :

As we know that,


\Delta G^o=\Delta H^o-T\Delta S^o

where,


\Delta G^o = standard Gibbs free energy = ?


\Delta H^o = standard enthalpy = -45.6 kJ = -45600 J


\Delta S^o = standard entropy = -125.7 J/K

T = temperature of reaction = 262.0 K

Now put all the given values in the above formula, we get:


\Delta G^o=(-45600J)-(262.0K* -125.7J/K)


\Delta G^o=-12666.6J=-12.7kJ

The relation between the equilibrium constant and standard Gibbs free energy is:


\Delta G^o=-RT* \ln k

where,


\Delta G^o = standard Gibbs free energy = -12666.6 J

R = gas constant = 8.314 J/K.mol

T = temperature = 262.0 K

K = equilibrium constant = ?

Now put all the given values in the above formula, we get:


-12666.6J=-(8.314J/K.mol)* (262.0K)* \ln k


k=3.35* 10^(2)

Therefore, the value of equilibrium constant for this reaction at 262.0 K is
3.35* 10^(2)

User Deepbrook
by
7.5k points