8.4k views
5 votes
The hydrolysis of sucrose (C12H22011) into glucose and fructose in acidic solution is a first-order reaction with a rate constant of 1.8 x 10-45-1 at 25°C. Determine the mass (g) of sucrose that is consumed when 2.15 L of a 0.223 M sucrose solution is allowed to react for 282 minutes. Enter your answer as an integer. Previous Next Not saved Submit Qu.

1 Answer

3 votes

Answer : The mass of sucrose consumed is 156.1 grams.

Explanation :

The expression for first order reaction is:


[C_t]=[C_o]e^(-kt)

where,


[C_t] = concentration of sucrose at time 't'


[C_o] = concentration of sucrose at time '0' = 0.223 M

k = rate constant =
1.8* 10^(-4)s^(-1)

t = time = 282 min = 16920 s (1 min = 60 s)

Now put all the given values in the above expression, we get:


[C_t]=(0.223)* e^{-(1.8* 10^(-4))* (16920)}


[C_t]=0.0106M

Now we have to calculate the initial and final moles of sucrose.


n_o=[C_o]* V=0.223M* 2.15L=0.479moles


n_t=[C_t]* V=0.0106M* 2.15L=0.0228moles

Number of moles of sucrose hydrolysed =
n_o-n_t

Number of moles of sucrose hydrolysed =
0.479-0.0228=0.456mole

Now we have to calculate the mass of sucrose used.


\text{ Mass of sucrose}=\text{ Moles of sucrose}* \text{ Molar mass of sucrose}


\text{ Mass of sucrose}=(0.456moles)* (342.3g/mole)=156.1g

Therefore, the mass of sucrose consumed is 156.1 grams.

User Jbbuckley
by
7.3k points