25.1k views
4 votes
Which represents a unit rate

User Bgura
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Explanation:

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.

User Rega
by
6.1k points
6 votes

The expression that represents a unit rate is The cost of orange juice is $3 per jug.

What is the unit rate?

The unit rate in this instance is $3, the price of an orange juice jug. The price of orange juice is the quantity being compared, while the jug is the unit.

According to the unit rate, $3 is spent on each jug of orange juice. Divide the numerator by the denominator to find the unit rate. The resulting decimal number is the unit rate. The price of an item or product is the denominator in a unit price ratio, while its quantity is the numerator.

complete question;

Which represents a unit rate?

The cost of cat food is $36 per 3 bags.

The cost of orange juice is $3 per jug.

The cost of photocopies is $1 per 10 pages.

The cost of roses is $50 per 2 dozen.

User Martinr
by
5.8k points