52.7k views
3 votes
EXREAMLY DETAILED FOR YOU PLEASE HELP HELP HELP

One brand of canned salmon is sold in four different sizes.
Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49.
Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49.
Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49.
Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99. What is the unit rate for each size to the nearest cent? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point.
Size Unit rate
A Blank
B Blank
C Blank
D Blank

What size is bast to buy? explain how you know



INSERT TEXT BOX HERE

User Mad Myche
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The answer is A.

User David Simic
by
5.3k points
0 votes

Answer: Size D is the best buy.

Explanation:

Since we have given that

Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49.

Unit rate would be


3.49/ 7(1)/(5)\\\\=3.49/ (36)/(5)\\\\=3.49* (5)/(36)\\\\=\$0.48

Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49.

Unit rate would be


6.49/ 16(1)/(2)\\\\=6.49/ (33)/(2)\\\\=6.49* (2)/(33)\\\\=\$0.39

Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49.

Unit rate would be


8.49/ 24(3)/(4)\\\\=8.49/ (99)/(4)\\\\=8.49* (4)/(99)\\\\=\$0.34

Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99

Unit rate would be


10.99/ 30(2)/(3)\\\\=10.99/ (92)/(3)\\\\=10.99* (3)/(92)\\\\=\$0.33

since all the unit rates are less than 1 dollar.

so, Size Unit rate

A 0

B 0

C 0

D 0

Hence, Size D is the best buy.

User ElyashivLavi
by
5.6k points