Answer:
F = 9.216 × 10⁻³ N
Step-by-step explanation:
given,
dipole moment = 1 × 10⁻⁷ Cm
distance apart from +80 nC charge = 25 cm
to calculate the magnitude of electric force
Electric field due to dipole


E = 1.152 × 10⁵ N/C
electric force on the ball
F = E q
= 1.152 × 10⁵ × 80 × 10⁻⁹
F = 9.216 × 10⁻³ N
Hence, the electric force is equal to F = 9.216 × 10⁻³ N