Answer:
Allocated manufacturing overhead= $10,750
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
The estimate of annual overhead costs for its jobs was $2150000.
The company used 1000 hours of processing on Job No. B12 during the period and incurred overhead costs totaling $2200000. The budgeted machine hours for the year totaled 20000.
Machine hour is the activity base for manufacturing overhead.
First, we need to calculate the manufacturing overhead rate:
manufacturing overhead rate= total estimated manufacturing overhead for the period/ total amount of allocation base
manufacturing overhead rate= 2150000/20000= $10.75
Now, we can determine the allocated manufacturing overhead for Job No. B12.
Allocated manufacturing overhead= manufacturing overhead rate* actual machine hours
Allocated manufacturing overhead= 10.75* 1000= $10,750