36.5k views
3 votes
Merchandise with an invoice price of $3,000 is purchased on September 2 subject to terms of 2/10, n/30, FOB destination. Freight costs paid by the seller totaled $200. What is the cost of the merchandise if paid on September 12, assuming the discount is taken?

A. $2,744
B. $3,136
C. $2,940
D. $3,140

User Daren
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

C. $2,940

Step-by-step explanation:

Discount = $3000 ×2/100

= $60

Cost of merchandise = $3000 - $60

= $2,940

User WizardNx
by
7.2k points