210k views
3 votes
The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your answer to the nearest cent if necessary.

User Rui Jiang
by
6.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

User Seli
by
6.5k points
4 votes
Unit price is $0.43 per bottle
User Adam Hunyadi
by
5.9k points